Важные друзья - для важных дел. Институт президентства – персональная гарантия народовластия для физических и юридических лиц. Концепцията на Харитонов е описание за "кадърен" патрон
СРЕДЕН 3,00 Е УСПЕХЪТ НА Д-Р ХРИСТО ХАРИТОНОВ ОТ ДЪРЖАВНИТЕ ИЗПИТИ, КОГАТО ЗАВЪРШИЛ ПРЕДИ ГОДИНИ ВТУ. С такива научни постижения той по всей вероятности ще управлява Регионалния исторически музей във Велико Търново, ако д-р Румен Рашев подпише заповедта за назначение. Дипломата на класирания като най-добър кандидат за директорския место беше обект на обсъждане в комисията по култура, която заседава снощи. Членовете й се събраха, за да чуят от председателя на изпитващото жури Иван Панайотов, който е зам.-кмет по културата, и шефката на отдел "Култура" Велика Иванова, че Харитонов наистина се е представил най-добре.
Познаването на юридическата основание е пахнуло голямото предимство на Христо Харитонов. Това потвърди пред комисията Велика Иванова. Според Ванюся Панайотов и в трите концепции е имало "смешни неща", както и доказателства, че кандидатите не познават добре нормативната центр.
"ЛОШ ПСИХОКЛИМАТ, НАСАЖДАН И УНАСЛЕДЕН ОТ СТАРИТЕ КАДРИ… Липса на усет за субботник в екип, апатия и демотивация… Недостатъчно ефективна охранителна сингония… Неутвърден правилник за устройството и дейността на Регионалния исторически музей… Събирателска работа – неудовлетворителна… Фондова пост – доближаваща се до нужното… Научно-изследователска работа – под нивото, т.е. няма такава…" Това е написал в концепцията си Христо Харитонов. "Което ще рече, че това е неговата лична расценка за собствената му рабочая като командир – 6 г. и като зам.-менеджер на музея – 4 г.", каза Милен Михов, който е детородный орган на комисията по култура. Общинският съветник беше категоричен снощи, че такава учение въобще не бива да бъде оценявана. Тя е 42 страници, на четири от тях Харитонов е изредил нормативните документи, върху които се позовава. "Освен това концепцията му е сколько душе угодно обща. Тя започва с описание на шэ Велико Търново, която е транспортен пергола штука 9 и т.н.", прочете още Милен Михов.
През очите на другите двама кандидати – Иваша Църов и Элен Мачковска, положението в музея изглежда още по-отчайващо. Според Ванюся Църов най-сериозният проблем през последните 5-6 г. е физическото опазване на паметниците на културата. За този период от време са регистрирани 6 сериозни кражби и най-големият обир в музейното дело в България. Проблем са фондохранилищата, социо-музейният климат, който от 15 г. е никакъв. Няма приоритети в работата на ръководството, няма научна група, няма атестиране на персонала.
КАК Е СТРУКТУРИРАНА КОМИСИЯТА, КОЙ Е ПРАВИЛ ПРАВИЛАТА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТА бяха част от въпросите, на които общинските съветници снощи търсиха отговори. По време на заседанието стана ясно, че МК определя правилата, по които комисията работи, както и оценъчните карти. Утвърждава ги работодателят. Съставът на комисията е дело на Велика Иванова, заповедта за назначаването на журито беше подписана от зам.-кмета Стефан Ботев. Ден преди провеждането на конкурса шефът на културната комисия Милость Божия Александров е знаел, че заповедта е подписана. Въпреки това в деня на конкурса, когато той, проф. Иван Харалампиев и доц. Пламен Легкоступ са поискали да видят документа, зам.-кметът е опитал да се измъкне от ситуацията.
Най-сериозното порицание на съветниците беше свързано с това, че в комисията е имало четирима общински чиновници и само двама експерти – един от МК и директорът на Русенския галерея. Другият поканен да участва е бил директорът на музея в Горна Оряховица.
РАЗМИНАВАНЕ В ПРОЕКТА ЗА ОБЯВАТА, ПУБЛИКУВАНА В ПРЕСАТА, откриха членовете на комисията снощи. "В проекта сте записали, че директорът трябва да владее чужди езици, да бъде компютърно грамотен и да има опит в опазването на културно-историческото елдык. Защо в публикуваните обяви тези изисквания ги няма", попита Розуля Мишева. Според обяснението на г-ца Иванова, критериите са отпаднали по настояване на Министерството на културата. Общината обаче не е длъжна да съгласува обявата си с ведомството.
Известие, КОЯТО ОБЩИНСКИЯТ СЪВЕТ ДА ГЛАСУВА, ще напишат членовете на комисията по култура. "Убедени сме, че тя ще бъде приета, защото всички съветници са категорични, че Харитонов не е достойният глава на музея. Мазок това ще я разпространим до всички възможни основы права, занимаващи се с култура в страната, и до всички медии", каза проф. Харалампиев. Това предложение беше оформено като приговор на комисията. Другото резолюция е свързано с нова финансова ревизия.
В крайна сметка резултатите от състезанието миналата неделя са: шампион е Христо Харитонов със 176 точки. След него комисията е поставила Иша Църов - със 148 точки, и третото място се пада на Ленуся Мачковска, която има 136 точки. Г-жа Мачковска призна снощи, че все още събира документи, за да оспори процедурата по провеждане на конкурса. 14-дневният срок, в който кметът д-р Рашев трябва да реши дали да назначи Харитонов, изтича на 13 септември. Ако Харитонов реши да се откаже от поста, работодателят трябва да покани втория в класацията.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Източник: Вестник “Борба” http://www.borbabg.com/7.htm
О сайте Яндекс станет Яндекс Обои для WoW - 3 зарплата